Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Pozdrawiam serdecznie z Syberii, z Surgutu. Pozdrawiają także Siostry od Aniołów z Tiumeni. Dziś próbujemy całym światem sklecić rozważanie. Niżej, dwa krótkie rozważania, ale za to piękne myśli, od Sióstr posługujących z Tiumeni. Pierwszy tekst to słowa s. Walentyny, która ma dziś imieniny, więc składamy jej najserdeczniejsze życzenia. Siostra Walentyna w Kościele Katolickim w Rosji jest odpowiedzialna za muzykę kościelną. Pod rozważaniem link na hymn jubileuszowy w wykonaniu sióstr naszej diecezji, przygotowanych przez s. Walentynę. Siostra Walentyna gra na instrumencie.
Drugi tekst, to Siostra Teresa, znana już na tym blogu, która wcześniej posługiwała w Surgucie. Dziękujemy Siostrom i życzymy wszelkich łask Bożych. Niżej oczywiście Słówko z Syberii w wersji mówiono -gadanej. Zapraszam do wspólnej refleksji nad Słowem Bożym.
Dziś obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy. W Surgucie przed uniwersytet jest pomnik Cyryla i Metodego, który możecie zobaczyć na zdjęciach zrobionych wczoraj przez ks. Pawła.
Link do życiorysu świętych Cyryla i Metodego:
https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-14a.php3
Proszę zwrócić uwagę – otwierając ten link, przejść niżej, gdzie jest więcej informacji i tam są kolejne linki np. do tekstu Ks. Jacka Jaśkowskiego 🙂 Znacie takiego?
https://gaudiumetspes-blog.pl/index.php/2011/02/15/cyryl-i-metody-nie-zrazali-sie/
No i jeszcze bardzo serdecznie dziękuję za modlitwę za mnie i moją parafię, na początku tego tygodnia. Modlitwa była odczuwalna i została wysłuchana. Bogu niech będą dzięki.
(Dz 13, 46-49)
Paweł i Barnaba powiedzieli do Żydów: „Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”. Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie rozszerzało się po całym kraju.
(Ps 117, 1-2)
REFREN: Całemu światu głoście Ewangelię
Chwalcie Pana, wszystkie narody,
wysławiajcie Go, wszystkie ludy,
bo potężna nad nami Jego łaska,
a wierność Pana trwa na wieki.
(Łk 10, 1-9)
Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę.Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”.
Kochani rodacy!
Dzisiaj obchodzimy Święto patronów Europy i wszystkich słowiańskich narodów – świętych Cyryla i Metodego. Ich działalność misyjna wśród plemion słowiańskich zaowocowała rewolucyjnym na owe czasy wynalazkiem – stworzeniem nowego alfabetu, obecnie nazywanego cyrylicą. Ten wynalazek był spowodowany ogromną troską o przybliżenie tym krajom Słowa Bożego. Dopiero z perspektywy naszych czasów możemy docenić, jak wielkie dobro dla rozwoju kultury i tożsamości chrześcijańskiej tych narodów Pan Bóg przysporzył poprzez mozolny wysiłek świętych. Jeszcze większy szacunek dla ich trudu wzbudza ten fakt, że oni przetłumaczyli Pismo Święte na język starocerkiewny- słowiański i wprowadzili go do liturgii w IX wieku. W tym czasie w Kościele wschodnim w liturgii był wprowadzony język grecki, zaś w liturgii zachodniej- język łaciński.
s. Walentyna Nowakowska CSA
Święto Świętych Cyryla i Metodego jest doskonałą okazją, aby podziękować Panu za to, że ci słowiańscy apostołowie, czynili wiele dobra, przynieśli Dobrą Nowinę do krajów Europy Wschodniej. Obaj są wiernymi świadkami, a dziś Kościół wskazuje na nich jako przyjaciół i wzór do naśladowania: „Idźcie! Posyłam was jak owce wśród wilków”. Zrobili to. „Zostańcie w domu tym… i powiedzcie im: „blisko jest Królestwo Boże”. Cyryl i Metody w pełni przyjęli dzieło Ewangelii; czynili to razem, „we dwoje”, jak ukazuje Jezus w dzisiejszej Ewangelii , aby własnym życiem objawiać radość braterstwa, wartość więzi przyjaźni. W tym świątecznym dniu zadajmy sobie pytanie: czy radość Ewangelii promieniuje w naszej codzienności ? Pamiętając o wysiłkach Świętych Cyryla i Metodego w tłumaczeniu świętych tekstów na język Narodów, którym służyli, zadajmy sobie pytanie: czy potrafię dzielić się Ewangelią za pomocą „alfabetu miłości”?
s. Teresa Jakubowska CSA