Początek nowego stworzenia

P

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 

Pozdrawiamy serdecznie z Syberii, ze śnieżnego Surgutu. 

Zapraszamy do wspólnego rozmyślania nad Słowem Bożym i nad wielkością Bożego działania w naszym życiu. Refleksja nad Słowem Bożym, będzie autorstwa ks. Jarosława Gąsiorka z Ukrainy, który przysyła nam raz w miesiącu rozmyślanie po polsku, potem siostry tłumaczą na rosyjski. Oryginalny tekst po polsku zamieszczamy tutaj. Dalej s. Teresa napisała świadectwo z ostatnich dni, co działo się w naszej parafii, a dalej słówko gadane – ktoś coś gada. I zdjęcia. 

Prośmy, by Duch Święty był z nami. 

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec + i Syn, i Duch Święty. Amen. 

(Rz 9, 1-5)
Bracia: Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym, że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieustanny ból. Wolałbym bowiem sam być pod klątwą, odłączonym od Chrystusa dla zbawienia braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami. Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, Ten, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.

(Łk 14, 1-6)
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: „Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie?” Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. A do nich rzekł: „Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu?” I nie zdołali Mu na to odpowiedzieć.

Czy wolno w szabat uzdrawiać?

Szabat był dla Izraela dniem świętego odpoczynku na pamiątkę siódmego dnia, kiedy Bóg odpoczywał po stworzeniu świata, dlatego nie można było tego dnia wykonywać żadnej pracy.

Jezus nie odrzuca prawa Starego Testamentu, ale przychodzi, żeby nadać mu nowy sens. On „czyni wszystko nowe”, bo stare stworzenie zostało zepsute przez grzech. Uzdrowienia były właśnie tego znakiem – chorobę rozumiano jako następstwo grzechu, znak zepsucia stworzenia, a uzdrowienie było odrodzeniem do nowego życia. Jezus dopełnia Boże dzieło Stworzenia, bo przecież „przez Niego wszystko się stało” (J 1,3)

Póki żyjemy w tym świecie grzechu nie mamy jeszcze pełnego „odpoczynku”, bo zawsze może się zdarzyć, że „syn albo wół wpadnie do studni”, albo spotka nas jakieś inne nieszczęście. Prawdziwy szabat czyli odpoczynek przynosi nam dopiero Jezus Chrystus, w Jego Zmartwychwstaniu osiągniemy pełne zwycięstwo nad cierpieniem skażonego grzechem stworzenia. Dlatego dniem świętym chrześcijan stał się dzień Zmartwychwstania, a nasz odpoczynek nie polega na nie robieniu niczego, ale na robieniu wszystkiego w Chrystusie Zmartwychwstałym. Każda niedzielna liturgia jest dla nas prawdziwym odpoczynkiem – początkiem nowego stworzenia.

ks. Jarosław Gąsiorek, Kalinowka, Ukraina 

Dalej s. Teresa:

W tym tygodniu kiedy trwa tydzień misyjny, już od niedzieli w naszym regionie trwają ferie jesienne, więc zaprosiliśmy dzieci i młodzież z innych miast, aby razem z nimi przeżyć wakacje z Bogiem. Przybyły dzieci i nastolatki nie tylko z Surgutu, lecz z: Nojabrska (320 km), Langepasu (100 km), Nieftojuganska (70 km).  Sercem programu była Eucharystia. Następnym punktem programu było zapoznanie się z drugim patronem naszej parafii, św. Janem Pawłem II, oglądaliśmy i omawialiśmy  o nim film: „ Karol. Człowiek, który został papieżem”. W drugim dniu towarzyszył nam św. Józef, poznawaliśmy jego ojcowskie serce i odwagę w wypełnianiu woli Bożej. Najpierw studiowaliśmy Ewangelie, a następnie dzieci młodsze przedstawiły w formie scenki – sny Józefa, a starsza grupa przestawiła scenkę w czym i jak we współczesnym świecie można naśladować Świętego Józefa. W trzecim dniu poznawaliśmy świętych i czego możemy się od nich uczyć, by też zostać świętym, bo do tego zaprasza nas sam Bóg. Każdy z uczestników przygotował krótką historię o konkretnym świętym i przedstawił ją mając na sobie odpowiedni strój. Modlitwą Różańcową i Koronką do Bożego Miłosierdzia ogarnialiśmy Kościół, chorych i cały świat.

Jednym z punktów tych dni było spotkanie dla kandydatów na ministrantów, które z wielkim zaangażowaniem prowadził nasz młody ministrant Ilia (Eliasz).

W ostatnim dniu szczęśliwi Ernest i Chunk, młodzi Ormianie z Nojabrska bardzo dobrze zdali egzamin z przygotowania do Sakramentów Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej.

Bogu dzięki za ten krótki, ale bardzo intensywny czas, w którym nie tylko dzieci które uczestniczyły w spotkaniu mogły doświadczyć mocy Słowa Bożego i modlitwy, za radość spotkania, wspólnoty, wrażliwości na drugiego człowieka, ale także troski i życzliwości ze strony parafian z Surgutu, którzy dzielnie zaangażowali się by wszyscy byli nakarmieni i nikomu niczego nie brakowało…

Po powrocie do domów dzieci piszą – kiedy już będą kolejne spotkania, a rodzice cieszą się z ich promieniujących Bożą Miłością serc.

Niech będzie w tym wszystkim uwielbiony Bóg w Swoich Aniołach i Świętych.

s. Teresa Jakubowska CSA

Wakacje z Bogiem, foto https://flic.kr/s/aHsmX1FG2t

 

 

Dodaj komentarz

Ks. Marek Autor: Ks. Marek

Archiwum wpisów

Ks. Jacek Jaśkowski

Witam serdecznie! Kłania się Ks. Jacek Jaśkowski. Nie jestem ani kimś ważnym, ani kimś znanym. Jestem księdzem, który po prostu chce rozmawiać. Codzienna kapłańska posługa pokazuje mi, że tematów do rozmów z księdzem jest coraz więcej i dzisiaj żaden ksiądz nie może od nich uciekać, ale – wprost przeciwnie – podejmować nowe wyzwania. To przekonanie skłoniło mnie do próby otwarcia tegoż bloga, chociaż okazji do rozmów na co dzień – w konfesjonale i poza nim – na szczęście nie brakuje. Myślę jednak, że ten blog będzie jeszcze jednym sposobem i przestrzenią nawiązania kontaktu z ludźmi dobrej woli, otwartymi na dialog.