Szczęść Boże! Moi Drodzy, dzisiaj – jak co wtorek – słówko przygotowane przez Anię. Wielkie dzięki za to!
A oto słówko „mówione” Księdza Marka:
https://www.youtube.com/c/CatholicSurgut
A ja dzisiaj – również jak co wtorek – wybieram się na dyżur duszpasterski na Wydział Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach, w gmachu przy ul. Prusa 14.
Tymczasem, zapraszam do pochylenia się nad Bożym słowem dzisiejszej liturgii, aby z pomocą Ducha Świętego, którego prosimy o światło i pomoc, odkryć to jedno, konkretne przesłanie, z jakim Pan dzisiaj do mnie się zwraca. Odkryć je – i zrealizować w konkrecie dzisiejszego dnia.
Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący: Ojciec + i Syn, i Duch Święty. Amen
Gaudium et spes! Ks. Jacek
Wtorek 2 Tygodnia Wielkiego Postu,
15 marca 2022.,
do czytań: Iz 1,10.16–20; Mt 23,1–12
CZYTANIE Z KSIĘGI PROROKA IZAJASZA:
Słuchajcie słowa Pana, wodzowie sodomscy, daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory:
„Obmyjcie się, bądźcie czyści. Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu. Przestańcie czynić zło. Zaprawiajcie się w dobrem. Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, stawajcie w obronie wdowy.
Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie, mówi Pan. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby czerwone były jak purpura, staną się jak wełna.
Jeżeli będziecie ulegli i posłuszni, dóbr ziemskich będziecie zażywać. Ale jeśli się zatniecie w oporze, miecz was wytępi. Albowiem usta Pana to wyrzekły”.
SŁOWA EWANGELII WEDŁUG ŚWIĘTEGO MATEUSZA:
Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
A OTO SŁÓWKO ANI:
Często słyszymy, mówimy: „Nie będę dalej wnikać”…; „To nie moja sprawa”…; „To mnie nie dotyczy”… Bywamy bezczynni, nie chcemy pomóc, dostrzec drugiego człowieka – ale też nie chcemy dostrzec tego, co się dzieje w nas; dopuścić do siebie prawdziwej informacje o nas samych.
W dzisiejszym pierwszym czytaniu spotykamy Pana, który chce dotrzeć do serc ludzi z Sodomy i Gomory, ostrzec ich przed zbliżającym się kataklizmem, wywołać zmiany w ich zachowaniu, skruszyć zatwardziałe serca.
W ten sposób, uczy także nas, że dostaliśmy od Niego dar – czas na zmianę, czas na nawrócenie i powrót do Boga. Dzisiaj Panu nie chodzi tylko o to, co my bezpośrednio robimy, czy myślimy, ale również patrzy na to, w jaki sposób odnosimy się do innych ludzi, czy chcemy i próbujemy wspierać ich, być z nimi. Także – czy stać nas na to, by zwrócić im uwagę, jeśli widzimy, że jakieś zachowanie nie jest słuszne.
Obecny świat przyzwyczaił nas do tego, że nie należy – nie wypada – wtrącać się innym w ich życie. Tymczasem, Pan dzisiaj przekonuje nas, że niekiedy konieczne jest zbliżenie się do kogoś, aby go lepiej poznać, dzięki temu pomóc mu, a jeśli trzeba – także upomnieć.
Z kolei Ewangelia pokazuje nam częstą w Biblii sytuację: fałszywe zachowanie faryzeuszy. Pan pokazuje nam ich pychę, przestrzega przed ich postawą, mówiąc wprost, iż nie należy ich naśladować. W tym czytaniu ewangelicznym Pan chce nam pokazać, że czasem to my potrzebujemy, aby ktoś nam zwrócił uwagę, że się gdzieś zgubiliśmy na drodze życia. Do zmiany w naszym życiu często potrzebne jest niezależne, obiektywne spojrzenie kogoś z boku, kto spojrzy z odpowiedniego dystansu… Mimo, że nie zawsze będzie to przyjemne, a czasem nawet zaboli…
Zauważajmy zatem innych – i dajmy się innym zauważyć… Do pełnego naszego zjednoczenia z Bogiem konieczni są inni ludzie. Troszczmy się więc o szczere relacje z nimi, odważmy się przyjąć uwagi z ich strony, a kiedy to konieczne – nie bójmy się także im zwrócić uwagi z pełną życzliwością.
Kto jeszcze nie słyszał Ks. Jacka „na żywo” to zapraszam:
https://youtu.be/kvrIo_nsTLc
Ja słyszałem i widziałem 🙂 Pamiętam z mojej parafii Ojca Pio Księdza Jacka. Kupa czasu zleciała
Ja również :). Stąd zresztą moja obecność na blogu od dnia jego powstania 🙂
W końcu!!!! Chwała Najwyższemu!
https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2022-03/25-marca-poswiecenie-rosji-i-ukrainy-niepokalanemu-sercu-maryi.html
Ja też z 25.03. – Świętem Maryjnym wiążę duże nadzieje, bo jeśli przyjdzie zwycięstwo, to tylko przez Maryję, jak powiedział kiedyś Prymas Polski August Hlond…
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie spotkałam Ks. Jacka kiedy przyjechałam z Wrocławia na krótki czas. Podczas pożegnania /pamiętam to do dziś/ powiedział, że zaprasza wszystkich na tłuste pączki do Tłuszcza, bo wtedy tam była Jego następna parafia.
Na blog trafiłam przypadkowo i jestem tu też obecna cały czas.
Słucham też audycji „Drogami młodości” od niedawna.
“The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing,”
W wolnym tłumaczeniu:
„Rzeczą niezbędną do tryumfu zła jest bezczynność dobrych ludzi”
Edmund Burke